Plastyka brzucha


Plastyka powłok brzucha, jest zabiegiem mającym na celu zredukowanie do minimum problemu obwisłości tej części ciała. Operacja polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej ze środkowej oraz dolnej części brzucha. W trakcie zabiegu naciąga się jednocześnie osłabione powięzi brzucha redukując rozstęp mięśni oraz zamykając przepukliny brzuszne.


Zabieg ten można połączyć z liposukcją w celu zapewnienia poprawy konturu i wysmuklenia bocznych partii, ale różni się jednak od niej. Zabieg plastyki powłok brzucha obejmuje usunięcie zarówno tkanki tłuszczowej, jak i nadmiaru skóry, podczas gdy liposukcja rozwiązuje przede wszystkim problem złogów tłuszczu, zlokalizowanych w określonych obszarach.

Optymalnym kandydatem jest osoba z niewielką ilością tkanki tłuszczowej lub luźną skórą brzucha, która nie uzyskała poprawy wyglądu pomimo stosowania ćwiczeń i diety. Istotne jest aby pacjenci byli w stosunkowo dobrej kondycji, byli zdrowi fizycznie oraz zrównoważeni emocjonalnie. Istotne jest też, aby mieli realistyczne oczekiwania w stosunku do tego, co może zaoferować zabieg. Operacja plastyki powłok brzucha jest szczególnie skuteczna u pacjentek po przebytych ciążach lub u osób ze znacznym ubytkiem wagi ciała, a także u chorych z osłabionymi mięśniami brzucha lub starszych osób z obniżoną elastycznością skóry. Pacjentki planujące ciążę powinny wstrzymać się z operacją. Dotyczy to również osób planujących odchudzanie się.

Przebieg operacji plastyki powłok brzucha - abdominoplastyka

Technika operacyjna, rodzaj procedury oraz indywidualne cechy osobnicze pacjenta decydują o ilości czasu niezbędnego do wykonania zabiegu plastyki powłok brzucha. Całkowity czas zabiegu plastyki powłok brzucha wynosi od dwóch do pięciu godzin. Zabieg wykonywany jest zawsze w pełnym znieczuleniu ogólnym.

Tradycyjna plastyka powłok brzusznych, polega na poprowadzeniu cięcia w fałdzie podbrzusznym tuż powyżej okolicy łonowej, drugie cięcie jest zazwyczaj wykonywane wokół pępka. Gdy cięcia zostaną wykonane, wówczas chirurg oddziela skórę i tkankę podskórną do wysokości żeber od ściany brzucha. Zamykana jest przepuklina i rozstęp mięśni prostych, a nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej usunięty. Wycina się nowy otwór na ponowne umieszczenie pępka, a potem zamyka cięcia przez założenie szwów. Wielowarstwowo na rany zakładane są opatrunki i czasowo zakładane są dreny, by zbierać wszelki nadmiar płynów. Dreny usuwane są po dwóch dniach.

Rekonwalescencja i postępowanie po operacji plastyki powłok brzucha

Po operacji brzuch jest obrzęknięty i można odczuwać pewien dyskomfort. W ciągu kilku pierwszych dni po powrocie do domu będzie Państwu potrzebna pomoc i opieka. W okresie kilku-kilkunastu dni od wykonania zabiegu może utrzymywać się zasinienie i będziemy odczuwać dyskomfort co jest normalnym objawem w tego typu procedurze. Pacjent po zabiegu otrzymuje leki niezbędne do właściwej rekonwalescencji.

Szwy są wchłanialne - nie należy ich zdejmować, a ubranie uciskowe należy nosić przez okres do ośmiu tygodni.

Po zabiegu należy zacząć się poruszać tak szybko, jak to tylko możliwe lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Ma to na celu przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia oraz zredukować ryzyko formowania się zakrzepów w kończynach dolnych. Początkowo stanie w pozycji wyprostowanej oraz siadanie mogą być utrudnione. Po kilku dniach można zacząć korzystać z prysznica ale kąpieli należy unikać przez co najmniej dwa tygodnie.

Pacjenci wracają do zdrowia w różny sposób i w innym czasie ale większość chorych stara się podjąć pracę w ciągu dwóch do czterech tygodni od dnia operacji. W okresie do ośmiu tygodni należy powstrzymać się od wykonywania ciężkich prac. W ciągu kilku miesięcy powinien ustąpić dyskomfort pooperacyjny, a z upływem czasu blizny zbledną i staną się miękkie. Powrót do pełnej aktywności fizycznej po 3-6 miesiącach.

Dodatkowe informacje
  • Rodzaj znieczulenia: ogólne
  • Czas trwania zabiegu: 2 - 5 h
  • Pobyt w klinice: 1 - 2 dni
  • Rekonwalescencja: 2 - 6 tygodni